Jaki otok dla psa na polowaniu?

Choć człowiek wykorzystuje obecnie najnowsze zdobycze techniki do ułatwienia sobie polowania, to i tak daleko jest mu jeszcze do talentów i zmysłów, które posiada pies. Jest to niezastąpiony kompan na każdym polowaniu. Jednak aby mógł on w nim uczestniczyć w pełni skutecznie, a także bezpiecznie, niezbędne jest wyposażenie go w otok dla psa.

Czym jest otok dla psa?

Jest to swego rodzaju smycz, która jednak po pierwsze nieco inaczej wygląda, a po drugie trochę w innym sposób biedzie się jej używać.

Jest to długi skórzany rzemień, który może sięgać nawet do 10 metrów, jednak rzadko kiedy jest mniejszy niż 6 metrów. Celem jego stosowania jest swobodne prowadzenie psa, którego zamiast trzymać na smyczy w ręku, może zostać przypięty, chociażby do paska i dzięki temu uzyskać można dwie wolne ręce gotowe do oddawania np. strzałów do tropionej zwierzyny.

Jak używać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że otoku dla psa nie powinno się używać tak samo, jak zwykłej smyczy. Pies podczas polowania musi mieć bardzo dużą swobodę działania, dlatego też nie można psa prowadzić przy nodze. Koniecznie powinien on biegać luzem, na możliwie maksymalnym rozwinięciu otoku.

Bardzo ważne jest również to, aby dać psu pełną swobodę ruchów i nie dyrygować nim, ani nie wprowadzać korekt do jego tropienia. Ta swoboda ruchu nie wprowadzi w jego prace chaosu, co przełoży się na skuteczniejsze tropienie danej zwierzyny.

Należy przy tym pamiętać, że używanie otoku dla psów w świetle polskiego prawa jest obowiązkowe.