Drapaki dla kotów – czy to konieczność?

drapaki dla kotów

Podrapane ulubione meble to zmora każdego właściciela kota. Robią one to instynktownie. Jak temu zapobiec? Z pomocą przyjdzie drapak dla kota. Poprzez drapanie kot usuwa część martwych pazurów, relaksuje się, a także znaczy swój teren. Koty, które mają możliwość wyjścia z domu zaspokajają w całości tę potrzebę. Jednak dla kotów, które pozostają w domu warto stworzyć specjalne miejsce, by nie niszczyły one rzeczy domowników.

Drapaki dla kotów – jak wybrać?

Ilość dostępnych na rynku produktów pozwala na łatwe dobranie ich zarówno do preferencji kota, jak i wystroju wnętrza, w którym będzie się znajdował drapak. Sprawi to, że nie będzie wyróżniał się on na tle już obecnych mebli. Jakie cechy mają dobre drapaki dla kotów? Są one przede wszystkim:

  • stabilne i co za tym idzie bezpieczne podczas kocich zabaw,
  • wysokie – by kot mógł swobodnie się wyciągnąć,
  • wykonane z wysokiej jakości materiałów – zapobiega to szybkiemu niszczeniu,
  • wykonane z materiałów, które są bezpieczne zarówno dla kocich lokatorów, jak i ludzi.

Miejsce nie tylko do drapania

Drapaki powinny spełniać jedną podstawową funkcję – ułatwić kotu drapanie. Nie należy go od tego oduczać, gdyż może to w przyszłości powodować problemy behawioralne. Drapaki dla kotów z domkiem lub legowiskiem pozwolą na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu, a dla kociego domownika mogą być swoistym azylem, gdzie nie tylko zaspokoi swój pierwotny instynkt, ale i będzie miał miejsce na wypoczynek (zobacz drapaki dla kotów tutaj).