Dobra karma dla psów – co powinno się znaleźć w jej składzie?

Posiadanie psa wiąże się z koniecznością karmienia go, ale dawanie mu resztek ze stołu z całą pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Każdy pies ma swoje potrzeby żywieniowe i jeśli nie zostaną one zaspokojone, wkrótce zacznie się to manifestować różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Kochający swojego pupila właściciele nie powinni narażać jego zdrowia, dlatego też trzeba sięgnąć po właściwą karmę. Na rynku dostępnych jest cała masa najróżniejszej żywności dla psów, ale nie każda karma tak naprawdę jest godna polecenia. Nie brakuje tanich karm, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Tego typu produkty należy kupować z głową i czytać etykiety widniejące na ich opakowaniach.

Dobra karma dla psów – co powinno się znaleźć w jej składzie?

Zakup dobrej jakości karmy dla psa to podstawa, ale nie oznacza to wcale tego, że teraz trzeba nadwyrężać swój domowy budżet i sięgać wyłącznie po drogie karmy z najwyższej półki. Popadanie w skrajności jest zbędne. Chodzi o to, aby kupować karmę mądrze, tak jak produkty żywnościowe dla siebie. Czytanie etykiet dotyczy zarówno ludzkiego, jak i psiego jedzenia. Dla wielu osób czworonożny pupil jest pełnoprawnym członkiem rodziny, o którego potrzeby trzeba przecież dbać tak samo. To co znajdzie się w misce psa, będzie miało bezpośredni wpływ na jego stan zdrowia i samopoczucie. Dając mu jakieś resztki ze stołu, trzeba liczyć się z tym, że zdrowie pupila zacznie w końcu podupadać. W celu uchronienia się przed taką przykrą sytuacją, należy zadbać o to, aby pies dobrze się odżywiał. Tak naprawdę to niewiele mu potrzeba do szczęścia.

W dobrej jakości karmie najważniejszymi komponentami są mięso i ryby. Składniki te powinny stanowić przynajmniej 50% karmy. Dalej są jaja, zdrowe oleje, warzywa i owoce oraz inne surowce pochodzenia roślinnego. W karmie dla psa bardzo mile widziane są zioła, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu pupila. Dobrej jakości karma może zawierać brązowy ryż, siemię lniane, lucernę, marchewkę, szpinak, dynię, żurawinę, kwasy tłuszczowe omega-3, jeżyny, pomidory, pietruszkę, mniszka lekarskiego, oregano, babkę płesznik czy owoc dzikiej róży.