Torba dla psa – warto czy nie warto?

noszenie psa może być przyjemne

Używanie toreb dla psów spotyka się z powszechną krytyką. Skąd wynika niechęć i czy warto posiadać w swoim wyposażeniu torbę, kiedy jesteśmy właścicielami psa małej rasy?

Przedmiotowe traktowanie zwierząt?

Noszenie psa w torebce często kojarzy się ludziom z przedmiotowym ich traktowaniem. „Pies powinien być psem” – taki zwrot można usłyszeć, kiedy idziemy ulicą z psem w miękkiej torbie. Jednak niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że czasem przenoszenie psa jest jedynym wyjściem. Wielokilometrowe podróże nie nadają się dla psów z chorymi stawami oraz starszych.

Dlaczego torba?

Dla psa torba jest o wiele mniejsza i bardziej poręczna niż plastikowy transporter czy wózek. Spisuje się o wiele lepiej w sytuacjach, kiedy nosimy psa bardzo często, a dźwiganie ciężkich transporterów jest zwyczajnie zbyt dużym obciążeniem dla nas samych. Ponadto, miękka struktura torby zapobiega stłuczeniom, kiedy pies w czasie przenoszenia obija się o jej ścianki. Jak już wcześniej wspomniano, torba idealnie nadaje się do transportu zwierząt ze słabymi stawami, starych lub szczeniąt w okresie kwarantanny.

Zalety stosowania torby dla psa:

  • niewielka waga
  • łatwa w przenoszeniu
  • ogranicza kontakt psa ze środowiskiem ( ważne w przypadku szczeniąt w okresie kwarantanny, które musimy zabrać ze sobą)
  • szeroki wybór rodzajów i wzorów

O czym warto pamiętać?

Ważne jest, aby pupil nie przebywał zbyt długo w torbie. Są one doskonałym rozwiązaniem na krótki czas, jednak podczas kilkugodzinnych podróży najlepiej transportować psa w usztywnionym transporterze, w którym będzie mógł spokojnie się położyć. Długotrwałe przenoszenie psa w torbie bez robienia przerwy może obciążać jego kręgosłup oraz stawy, gdyż pies zwykle stoi w niej na czterech łapach. Jeśli musimy podróżować z psem w torbie, należy robić systematyczne postoje, aby psiak mógł napić się wody oraz zmienić pozycję.